Home
Yorkton Film Festival • 49 Smith St E • Yorkton SK Canada S3N 0H4 • T 306.782.7077
FacebookTwitterFlickrYouTube
2008 Golden Sheaf Award winners

Best of...

Best of Festival - Sponsored By CBC
Terminus
 P: Carlo Trulli
 D: Trevor Cawood
 Production Company: Spy Films

Best Of Saskatchewan – Sponsored by SaskFilm
Wapos Bay: Guardians (Aboriginal)
 P: Anand Ramayya, Dennis Jackson, Melanie Jackson, Derek Mazur
 D: Dennis Jackson
 Production Company: Wapos Bay Productions Inc.

Category Awards

Aboriginal – Sponsored by APTN
Reservation Soldiers
 P: Trish Dolman, Trish Williams
 D: Lisa Jackson
 Production Company: Screen Siren Pictures

Animation – Sponsored by Tyrell Media Corporation
Yellow Sticky Notes
 P/D: Jeff Chiba Stearns
 Production Company: Meditating Bunny Studio

Children’s Productions – Sponsored by Access Communications
Oma’s Quilt
 P: Svend-Erik Eriksen
 D: Izabela Bzymek 
 Production Company: National Film Board Of Canada

Comedy
Jon Dore Television Show: Ready For Love
 P: John Brunton, Barbara Bowlby, Lindsay Cox, Jon Dore, Ed Macdonald
 D: Matt Hawkins
 Production Company: Insight Production Company Ltd.

Drama – Sponsored by Saskatchewan Arts Board
Terminus
 P: Carlo Trulli
 D: Trevor Cawood
 Production Company: Spy Films

Experimental – Sponsored by Academy of Canadian Cinema and Television
Machine With Wishbone
 P/D: Randall Okita
 
Lifestyle – Sponsored by The City Of Yorkton
Sarah’s House: Basement
 P: Michael Prini, Sarah Richardson
 D: Andrea Griffith, Lissa Fraser Kerr
 Production Company: Primevista Television Inc.

Performing Arts & Entertainment – Sponsored by RBC Financial Group
End Of The Rope
 P/D: Eva Colmers
 Production Company: No Problem Productions

Youth Productions –Sponsored by Sasktel
I Have Seen The Future
 P/D: Cam Christiansen
 Production Company: The Thinktank

Documentary – Arts/Culture – Sponsored by Multicultural Council Of Saskatchewan
Embracing Da Kink
 P: Trey Anthony, Joel Gordon
 D: Joel Gordon
 Production Company: V-Formation Productions Inc.

Documentary – History  - Sponsored by History Television
Secret Of The Snake Goddess, The
 P: Ed Barreveld
 D: Christian Bauer, Nikos Dayandas
 Production Company: Storyline Entertainment Inc.

Documentary – Nature/Environment – Sponsored By SaskPower
Buried At Sea
 P: John Wesley Chisholm
 D: John Wesley Chisholm, Kent Martin
 Production Company: Arcadia Entertainment Inc.

Documentary – Point Of View – Sponsored by Painted Hand Casino
Daughters Of The Revolution
 P/D: Aeyliya Hussain

Documentary – Science/Medicine
Nature Of Things, The: The Science Of The Senses - Touch
 P: Michael Allder, Merit Jensen Carr, Erna Buffie
 D: Bonnie Dickie
 Production Company: Merit Motion Pictures

Documentary – Social/Political
Inside Time
 P: Jason Young
 D: Annette Clarke
 Production Company: National Film Board Of Canada

Documentary Series
Departures
 P: Steven N. Bray, Jessie Wallace
 D: Andre Dupuis
 Production Company: Departures Entertainment Inc.

Craft Awards

Best Director Fiction
Colony, The
(Aboriginal)
 P: John Christou
 D: Jeff Barnaby
 Production Company: Eye Steel Film

Best Director Non-Fiction
Departures: Ascension Island (Doc Series)
 P: Steven N. Bray, Jessie Wallace
 D: Andre Dupuis
 Production Company: Departures Entertainment Inc

Research – Sponsored by MidCanada Production Services
Nature Of Things, The: The Science Of The Senses - Touch (Doc- Science/Medicine)
 P: Michael Allder, Merit Jensen Carr, Erna Buffie
 D: Bonnie Dickie
 Research: Bonnie Dickie, Donna Gall, Elizabeth Klinck, Wendy Rowland
 Production Company: Merit Motion Pictures


Special Awards

Emerging Filmmaker – Sponsored by SMPIA
Sur La Terre Comme Au Ciel
 P/D: Herve Demers
 Production Company: Les Films Herve Demers

Founder’s Award – Presented by The Yorkton Short Film & Video Festival
Buried At Sea
 P: John Wesley Chisholm
 D: John Wesley Chisholm, Kent Martin
 Production Company:  Arcadia Entertainment Inc.

NFB Kathleen Shannon Award – Sponsored by The National Film Board Of Canada
Shattered Dreams
 P: Gina Binetti, Marta Nielsen and Ian Brewster
 D: Marta Nielsen
 Production Company: Eternity Inc.


Jury Awards

Super Phoenix
 P/D: Sylvie Rosenthal
 Production Company: Les Productions Sylvie Rosenthal

Capturing A Short Life
 P/D: Sheona McDonald
 Production Company: Dimestore Productions Inc.

Hitler’s Canadians
 P: Ed Barreveld
 D: Douglas Williams
 Production Company: Storyline Entertainment Inc.