Home
Yorkton Film Festival • 49 Smith St E • Yorkton SK Canada S3N 0H4 • T 306.782.7077
FacebookTwitterFlickrYouTube
YFF 2012 GSA Winners
The Yorkton Film Festival is pleased to announce the winners for the 2012 Golden Sheaf Awards. Thank you to all of our attendees and volunteers for another successful festival. The winners are as follows:

Best of

Best of Saskatchewan Ruth Shaw Award
To Make a Farm
Director(s): Steven Suderman
Producer(s): Steve Suderman, Robin Schlaht
Production Company: Orangeville Road Pictures Ltd.

Best of the Festival   
To Make a Farm
Director(s): Steven Suderman
Producer(s): Steve Suderman, Robin Schlaht
Production Company: Orangeville Road Pictures Ltd.

Special Awards

Founder's Award   
North Boys: The Story of Jimmy and Charlie
Director(s): Laura Cabott, Lucy van Oldenbarneveld
Producer(s): Laura Cabott, Lucy van Oldenbarneveld
Production Company: Second Shooter Productions

NFB Kathleen Shannon Award   
The Frog Princes
Director(s): Ryan Mullins, Omar Majeed
Producer(s): Bob Moore, Mila Aung-Thwin, Omar Majeed
Production Company: EyeSteelFilm

Best Director - Non-Fiction   
Do You Really Want to Know?
Director(s): John Zaritsky
Producer(s): Kevin Eastwood
Production Company: Optic Nerve Films

Best Director - Fiction   
Long Branch
Director(s): Dane Clark, Linsey Stewart
Producer(s): Jordan Gross, Mike MacMillan
Production Company: Dark Hope Entertainment Inc.

Research   
CBC Marketplace: Superbugs in the Supermarket
Director(s): Litsa Sourtzis
Producer(s): Litsa Sourtzis
Production Company: Canadian Broadcasting Corporation

Category & Sub-Category Awards

Aboriginal Filmmaker
Spirit of the Bluebird
Director(s): Xstine Cook
Producer(s): Xstine Cook, Jesse Gouchey
Production Company: Calgary Animated Objects

Animation   
Wild Life
Director(s): Amanda Forbis, Wendy Tilby
Producer(s): Marcy Page, Bonnie Thompson
Production Company: National Film Board of Canada

Children's & Youth Production   
Kids' Canada: Wowie Woah Woah
Director(s): Phil McCordic
Producer(s): Phil McCordic, Nadine Henry, Marie McCann
Production Company: Canadian Broadcasting Corporation

Comedy   
Paparmane
Director(s): Joëlle Desjardins Paquette
Producer(s): Ménaïc Raoul
Production Company: Voyous Films

Community Television   
Tornado Hunter
Director(s): Saxon DeCocq
Producer(s): Thirza Jones
Production Company: Bamboo Shoots

Digital Media   
I Kill Monsters
Director(s): Neil Huber
Producer(s): Al Magee; Neil Huber, Desmond Sargeant
Production Company: Magee TV/Gorilla Milkshake

Documentary Arts & Culture   
Le Temps d'une Chanson
Director(s): Emilie Baillargeon
Producer(s): Emilie Baillargeon
Production Company:  Vidéo Femmes

Documentary Biography   
How Does it Feel?
Director(s): Lawrence Jackman
Producer(s): Annette Clarke
Production Company: National Film Board of Canada

Documentary History   
The Fuse: Or How I Burned Simon Bolivar
Director(s): Igor Drljaca
Producer(s): Igor Drljaca
Production Company: TimeLapse Pictures

Documentary Nature/Environment   
To Make a Farm
Director(s): Steven Suderman
Producer(s): Steve Suderman, Robin Schlaht
Production Company: Orangeville Road Pictures Ltd.

Documentary Point-of-View
Abandon Ship: The Sinking of the SV Concordia
Director(s): Dianne Carruthers-Wood
Producer(s): Dianne Carruthers-Wood, Shelley McGaw
Production Company: Endless Media Group Inc.

Documentary Series   
The Nature of Things
Producer(s): Bob Culbert, Caroline Underwood, FM Morrison
Production Company: Canadian Broadcasting Corporation

Documentary Social-Political   
The Mystery of Mazo de la Roche
Director(s): Maya Gallus
Producer(s): Maya Gallus, Justine Pimlott, Anita Lee
Production Company: Red Queen Productions & National Film Board of Canada

Documentary Science/Medicine/Technology   
Do You Really Want to Know?
Director(s): John Zaritsky
Producer(s): Kevin Eastwood
Production Company: Optic Nerve Films

Drama   
The Girl and the Spanish Boy
Director(s): Danelle Eliav
Producer(s): Danelle Eliav
Production Company: Twin Pond Productions

Emerging Filmmaker   
Blind Spot: What Happened to Canada's Aboriginal Fathers?
Director(s): Geoff Leo
Producer(s): Geoff Leo, Paul Dederick
Production Company: CBC Saskatchewan

Experimental   
Longuay
Director(s): Daniel Canty
Producer(s): Daniel Canty
Production Company: La table des matières

Lifestyle   
What's in a Name? Beer
Director(s): Brenda Kovrig
Producer(s): Matthew Hornburg, Mark J.W. Bishop, Maggie Sutcliffe, Jennifer Scott
Production Company: marblemedia

Multicultural   
It's Good to Be Woodland Cree
Director(s): Not Listed
Producer(s): Paul Dederick, Brett Bradshaw
Production Company: CBC Saskatchewan

Performing Arts & Entertainment   
The Frog Princes
Director(s): Ryan Mullins, Omar Majeed
Producer(s): Bob Moore, Mila Aung-Thwin, Omar Majeed
Production Company: EyeSteelFilm

Short Subject
Oliver Bump's Birthday
Director(s): Jordan Canning
Producer(s): Jessica Cheung, Mark Purdy
Production Company: Canadian Film Centre

Student Production   
The Little Mermaid
Director(s): Nicholas Humphries
Producer(s): Samantha Jewell, Lindsey Mann, Justin Simon, Aliya Tarmo
Production Company: Vancouver Film School

Congratulations to all of the winners.